Püsivarustus: Primus Multifuel

Primus Multi- ja Omnifuel on käredad ja universaalsed vedelkütusel töötavad matkapliidid ekstreemsetesse tingimustesse. Sobivad suurepäraselt erinevatesse temperatuuridesse, raskematele ning kõrgematele matkadele ning loomulikult ka overland-tüüpi automatkale. Tänu vastupidavusele, laiale põletatavale kütusevalikule ja töökindlusele on Multi- ja Omnifuel pliidid end läbi aastate tõestanud ning kogunud seeläbi ka mitmeid auhindu.

See on üks igavesti äge ja käre pliit, aga selle kasutamine nõuab veidi harjutamist ning omnika kasutamine on mõistlik enne reisi selgeks harjutada. Ok, võibolla eeldab veidi rohkemgi harjutamist, ent see on seda kõike väärt. Oluline on sealjuures teadmine, et seesuguse pilliga luurele ei lähe ning autos juba naljalt süüa ei tee.

Enne kui pliit end töökorda seab ning kütus selles ilusasti (suure pahina saatel) põlema hakkab, tuleb põleti üles soojendada. Protseduur on iseenesest lihtne – lased kütusepurgist veidi kütust pliidi korpusesse, keerad pealevoolu kinni, süütad põletisse kogunenud kütuse põlema ning ootad (ilmastikust lähtuvalt) umbes 45 sekundit, kuni masin susisema hakkab. Seejärel hakkad vaikselt kütusekraani keerates värsket tulemahla juurde doseerima. Autos ei või seda teha sellel põhjusel, et antud protsessi käigus põleb pliidil aimamatu kõrgusega kergelt kontrollimatu leek (välja arvatud gaasi kasutamise korral). Ja kui pliit käima läheb, toodab see enamasti niivõrd palju sooja, et lisaks söögi valmimisele kärssab auto lagi ära. Gaasi kasutamise korral on olukord lihtsam. Sellisel juhul töötab pliit nagu iga teine gaasikas ning ära jääb ka suur osa vedelkütuse põletamisel tekkivast valjust kahinast. Seesama kahin on ka põhjuseks, miks selle pliidiga luurele ei saa minna. Jutud tuleb enne süütamist ära rääkida.

Seega – see on kuratlikult hea ja veidi kallis, ent lummav pliit, mis laseb sul põletada mitmeid erinevaid kütuseid, aga seda EI TOHI autos kasutada (nii, nagu ei tohiks autos üldse lahtise tulega seadmeid kasutada). Universaalseks teeb selle pliidi just põletatavate kütuste rohkus – gaas, puhastusbensiin, whitespirt, petrool, diiselkütus. Pliidiga on kaasas erinevatele kütustele mõeldud düüsid, väike tööriist, millega neid vahetada ning puhastuskomplekt. Samuti saad komplektiga kaasa 0,6-liitrise kütusepudeli, tuuletõkke, ErgoPump kütusepumba ja nailonist kandekoti. Loomulikult ei piirdu selle pliidi kasutusala vaid eelkirjeldatuga. Multi-pliite saab edukalt kasutada kõikidel matkadel, ent see on vaieldamatult üks populaarsemaid (lisa)pliidivalikuid pikkadel overland-tüüpi automatkadel.

Ma ei teagi, miks ma sellesse pliiti nii kõvasti kinni olen jäänud ning miks just seda paljude teiste koduses pliidivalikus olevatest põletitest kaasas kannan. Ehk on selle lummus peidetud justnimelt eelmainitud mässamise-vajalikkusesse või siis sellesse, et “multikas” on mõnusalt soodne puhastusbensiini põletada. Ühest 600ml pudelitäiest kütusest jagub väga pikaks ajaks ning pliit ise on tänu oma pehmele kandekotile üsna mugavalt muude asjade kõrvale/vahele pakitav. Kindlasti on oma osa ka muretul tarbimisel. Vedelkütus süttib tavagaasidega võrreldes olulisemalt laiemas temperatuurivalikus ning metsa minnes pole vahet, kas oled plusskraadides või mõnusas miinuses.

Järgnevad andmed kuuluvad küll antud toote uuele versioonile (Primus Multifuel EX), ent mingi pildi annavad nad ikka. Ja usu mind – kui sa seda kasutama õpid, süttib sellest (toote)armastus kogu eluks.

Kõrgus:  95 mm, Laius:  66 mm, Piesosüütajat ei ole. Selle asemel kuulub minu komplekti püsivarustusse tulepulk. Võimsus:  2700 W, Sügavus:  132 mm, Läbimõõt:  66 mm, Kaal:  0.533 kg