#maanteeltmaha Tallinn–Tartu trass

Võtsin eelmisel nädalavahetusel kätte ning viisin läbi ühe ammu peas mõlkunud sõiduprojekti. Sellele, et Tallinnast Tartusse sõitmine teps mitte nauditav ettevõtmine pole, ei vaidle vast keegi vastu. Tee on pikk, täis autosid ning kiiruskaameraid, mille ees osa liiklejaid millegipärast peaaegu seisma otsustavad jääda. Liiklusvoolu sujuvusest pole antud lõigul juttugi ning pidevad pidurdamised ja kiirendamised ajavad juhtme kokku ka kõige kannatlikumal juhil.

Vahel juhtub aga nii, et Tallinna-Tartu trassi läbimiseks on rohkem aega. Näiteks pühapäeval mõnusalt puhkuselt kodu poole sõites või tavalise siseriikliku autoseikluse käigus, mille raames sõprade või perega ringi luusida. Seesugust mõnusat, ent harva ette tulevat aja ülejääki oleks patt lihtsalt sirge jutina maha sõita. Aga mida Tartu maantee ääres siis vaadata oleks?

Toon välja mõned põnevad kohad, mis minu teele jäid. Et asi siiski Tallinn-Tartu trassiga siduda, haarasin teede äärest vaid neid kohti, mis ei jäänud maanteest kaugemale kui viis-kuus kilomeetrit.

 • Siniallikatele viitavatest suunaviitadest oleme me kõik vähemalt sada korda mööda sõitnud. Allikaid vaatamas on aga käinud vähesed. Tõsi, täna on teedeehitajad kõvasti vaeva näinud, et neile ka keeruline ligi oleks pääseda, ent tähelepaneliku lähenemise korral on neile võimalik siiski pihta saada. Samalt perimeetrilt leiab ka Viikingite küla ja Siniallika Trahteri. (https://www.puhkaeestis.ee/et/ohvriallikad-saula-siniallikad)
 • Tuhala nõiakaev (6 km maanteest) on paaril korral aastas päris põnev koht. Sinna tasub juba selle pärast sõita, et käidud oleks. Kui nõiakaev just parasjagu ülekeemise-režiimis pole, mine teisele poole teed Polli loomaaeda. Samast piirkonnast leiad ka 1777. aastast pärineva Tuhala kiriku. Kohale saab sõita ka huvitavamat teed – keera Patika sillalt Nabala ja Tuhala teele ja siis juba õkva nõiakaevu juurde. ( https://www.puhkaeestis.ee/et/tuhala-noiakaev ) ( http://www.polliloomaaed.ee )
 • Kose-Uuemõisa mõis (3 km maanteest) on hetkel taastamata massiivne ehitis koos (talviselt) räämas pargiga. Samalt territooriumilt leiab mõned skulptuurid, ühed uhked varemed ning mõisast pool kilomeetrit loodes, Pirita jõe käärus, asub mõisaomanike von Uexküllide matusepaiga ja 1886. aastal ehitatud neogooti stiilis matusekabeli varemed. ( http://www.mois.ee/harju/uuemoisa.shtml )
 • 43 km. Ravila mõis ja mõisapark (3 km maanteest) Mõis on igati elujõus ning seal toimub nii mõndagi. Sõidukite ligipääsu piirab märk, ent ilma sõidukita võib jalutada igal pool. Lisaks leiab Ravilast mitmeid huvitavaid mõisahooneid. ( http://www.ravilamois.ee/ )
 • 51 km. Paunküla mõis. (0,5 km maanteest) Paunküla mõisas asub tänapäeval hooldekodu. 80 vanainimest kahel korrusel. Keelumärk on ees, aga väljast saab vaadata. Lisaks veel mitmed põnevad hooned. Kui kohe Tartu maanteele tagasi ei soovi minna, sõida mööda teed edasi. Sedasi teed toreda ja huvitava ringi ümber Paunküla veehoidla ning jõuad teisel pool Ardut maanteele tagasi. Vaata kindlasti üle ka Kautla mälestusmärk. ( http://www.mois.ee/harju/paunkyla.shtml )
 • 55 km. Kõue-Triigi mõisas (6 km maanteest) asub tänapäeval efektne ja kaunis boutique-hotell. Lisaks majutusele, saunale ja basseinile leiab sealt ka restorani, kus saab kaunil päeval aja maha võtta ning kohvi ja teed juua ning kaunist mõisa koos sealse loodusega nautida. Territooriumilt leiab ka tankilaadse asja. ( http://kau.ee/ )
 • Imeilusast Eivere mõisast (4,5 km maanteest) leiad uhke majutusasutuse ja restorani. Samuti on mõis populaarseks pulmapaigaks. Kaunilt taastatud mõis oma parimas olekus. ( http://www.mois.ee/jarva/eivere.shtml )
 • Paide Ordulinnuse vahitorn (5 km maanteest) on massiivne paekivist ehitis, mida tasub kindlasti vaatama sõita. Tornis asuvad veinigalerii ja kohvik ning Ajakeskus. Selle külastajad saavad ajamasina rolli täitva lifti abil ülevaate Eesti ajaloost, alustades muinasajast, liikudes läbi orduaja, kuningate aja, tsaariaja, Eesti aja, okupatsioonide aja ning lõpetades ajakeskuse kahel kõrgemal korrusel eksponeeritud taasiseseisvumise ning euroajaga. ( https://www.puhkaeestis.ee/et/paide-vallitorn-ja-ordulinnuse-varemed-vallimael ) ( http://wittenstein.ee/ )
 • 92 km. Põhjaka mõis (0,5 km maanteest) Muhe ja populaarne söögikoht ning viinaköök. Tasub kindlasti minna. ( http://www.pohjaka.ee/ )

Mäeküla ristist näitab viit Kilplaste teemapargi poole. 13 km maanteest eemal. Sinna ei hakanud minema, aga lastega võiks läbi astuda. Enda kohta kirjutavad nad nii: “Oleme kilplaste muistenditega seotud absurdihuumoril põhinev teemapark, mille tegevus on suunatud nii puhke- kui ärireisijate vaba aja veetmisele ja neile mitmekülgsete teenuste pakkumisele. Meie juures on ühtmoodi põnev nii täiskasvanutel kui lastel.” ( http://kilplased.ee/ )

 • 100 km. Koigi mõis (0,5 km maanteest) Ilus taastatud mõisahoone. Lapsepõlves kuuldud legendi kohaselt nägid nõukogudeaegsed seadused ette, et pealinnas sobimatuid ameteid pidavad inimesed tuli peale kinnipidamist toimetada 100 km kaugusele. Koigi oli selleks väga hästi sobinud. Kas see ka tõele vastab, jääb igaühe enda välja uurida. ( https://www.puhkaeestis.ee/et/koigi-mois )
 • Imavere piimandusmuuseum (1,5 km maanteest) XIX sajandi teisel poolel hakati suurt rõhku panema piimanduse arendamisele Eestis. Tänaseks on piimatootmine kujunenud üheks olulisemaks tootmisharuks põllumajanduses. Piima töötlemine sai alguse taludes, kus töövahendina kasutati omatehtud puitesemeid, tänapäeval on kasutusel võimas tehnika ja moodne tööstustehnoloogia. Kuna piima tootmine ja töötlemine on olnud Eestile olulise tähtsusega, tekkis vajadus jäädvustada Eesti piimanduse areng ka tulevastele põlvedele. ( http://piimandusmuuseum.ee/ )
 • Sassi talu Jaanalinnufarm: jaanalinnufarmi hakati Imaveres  rajama 2002. aasta suve lõpul. Sassi talu jaanalinnufarmis võib näha lisaks jaanalindudele emusid, paabulinde ning mitmeid põneva välimusega kanatõugude esindajaid. 2005. aastast on Sassi talus ka Lõuna-Ameerika jaanalinnud ehk nandud. Troopikamajas kohtud papagoide ja teiste troopikalindudega. Külastajate lemmik on orav. Farmis on eriti oodatud lastega pered, et tutvustada lastele troopilisi linde. ( https://www.puhkaeestis.ee/et/sassi-talu-jaanalinnufarm-5 )
 • 110/114 km. Imavere mõis (2 km maanteest) ootab oma paremaid päevi. Mõisas tundub midagi toimuvat ning tagumisel sissesõiduteel on eramaa silt ees, ent teepoolset sissesõidurada kasutades saab vabalt uudistama sõita. ( http://www.mois.ee/vilj/imavere.shtml )
 • Põltsamaa lossi (3 km maanteest) teavad kõik, onju! Aga paljud seal käinud on? Lossihoovist leiad veinikeldri ja muud huvitavat. Tegelikult tasub Põltsamaal hoog maha võtta ning väikeses linnas veidi ringi vaadata. Lisaks lossile väärvad märkimist jõgi, väikesed sillad ning põnevad hooned. ( http://www.poltsamaaloss.ee/ )
 • Kuningamäe kardirajal (lossist 1 km Võhma poole) toimuvad paljud kodumaised kardivõistlused ning hooajal on seal võimalik sõita ka hobikartidega. Kompleks on vahepealsete aastatega suureks ehitatud ning pakub lisaks kardisõidule ka muud huvitavat. ( http://www.kuningamae.ee/ )
 • Piiroja (Põltsamaa) rallikrossirajale (3-4 km maanteest) jõuad nii, kui keerad Puhu ristist (see kibevihase musta kiiruskaamerapostiga ristmik Põltsamaal) Jõgeva poole ning järgmisest teeotsast kohe vasakule Kalana peale. Sõidad mõned kilomeetrid ning Piiroja bussipeatuse juurest keerad uuesti vasakule. Seal on autokrossirada, kus aegajalt võib midagi toimuda. ( http://nabaeestiponevuskeskus.eu/ )
 • 133 km. Lustivere kaunis ja suures mõisas (5/2,5 km maanteest, olenevalt sellest, kas lähened Põltsamaa või Tartu poolelt) toimetab tänapäeval hooldekodu. Lisaks esinduslikule mõisahoonele leiab Lustiverest veel hulga põnevaid hooneid. ( http://www.mois.ee/vilj/lustivere.shtml )
 • 147 km. Puurmanni loss (mõis) (1 km maanteest) elab oma elu koolina ja populaarse pulmasihtkohana. Tegemist on äärmiselt esindusliku ning kaunilt taastatud hoonega. Seda mine kindlasti vaatama! ( http://www.puurmanimois.ee/ )
 • 147 km. Kõlava nimega Kursi jahilossist (5 km maanteest) leiad kohviku ja majutuse. Lossi paraku ei leia. Minna on lihtne – uhad Puurmanni lossist otse edasi ja keerad viitade järgi vasakule. Ära mööda sõida. ( http://www.kursijahiloss.ee/ )
 • 154 km. Laeva (mõned kilomeetrid maanteest. Oleneb, kustpoolt lähened.) Ma tean, et oled alati Tallinna poolt tulles mõelnud, et kuhu see keelumärgiga vasakule kalduv tee viia võib, onju? Vot, see viib Laeva nimelisse asulasse. Seal on kaks huvitavat asja – massiivne majajäetud hoonekompleks ning ilus punasest tellisest koolimaja. „Polegi ju midagi!“, kuulen sind hõikamas? Vale! Läbi laeva on 1000 korda huvitavam sõita, kui mööda põhimaanteed.
 • Enne Tartut keera Rahinge (3 km maanteest) poole. Seal asub igati asjalik veespordi ekstreempark. ( http://rahinge.ee/ )