Kidventure – Sõrve säär

Kondasime eelmisel nädalavahetusel lastega Saaremaal. Oleme siin varasemalt palju sõitnud – avastanud RMK lõkkekohti, uitan’d sadamates, keeranud põnevatele teedele ja poolsaartele ning vaadanud majakaid.

Seekord valisime sihtpunktiks Sõrve sääre. Sealset suurt tipumajakat teavad kõik ning ehk on enamus ka seal ise käinud, aga… see pole kaugeltki poolsaare ainus majakas. Neid on siin koguni 5. Lisaks muud meremärgid. Samuti on sellel põneval poolsaarel vägevaid sadamaid. Alusta või näiteks Nasva omast ning sõida jõeäärt mööda mereni välja. Vaata, mis seal on!

Allapoole sõites jääb teele suurel hulgal ujumiskohti. Nende seas ka mõni “salajane”, mida enamus ei teagi. Ja ongi hea. Samuti leiab poolsaare idakaldalt väiksemaid külasadamaid  (Kaavi), mis tasub igal juhul üle vaadata. Ka teed, mis sinna viivad, pakatavad avastamisrõõmust.

Üks põnevamaid kohti (lisaks majakale endale) on tipumajaka kõrval asuv militaarmuuseum koos sealse loodusteemalise sõsar-muuseumiga. Enamus teab, et sealsel kaldaäärel on ammuilma vett täis voolanud kahuripatareid, kuhu sisse ei saa, aga et seal on ka täies tööjõus ja toreda giidiga tegutsev muuseum, tuleb nii mõnelegi uudisena. Seega, võta aeg maha ja keera kindlasti sisse – väga huvitav väljapanek erinevatest ajastutest. Ka sealne loodusmuuseum üllatas.

Majakamuuseum
Vaade majaka vaateplatvormilt
Militaarmuuseumi idavärav
Militaarmuuseumi hoovil on ka meremuuseum. Ja selle kõrvalmajast saab tasuta kohvi ja teed.

Poolsaare paremale kaldale jääb Loodenina ning selle kõrvale majakas. Seejärel mõneti kurikuulus kivitornide rand. Ohessaare tuulik, söögikoht ja pank on samuti seal. Sulli sellelt pangalt küll ei saa, aga kogemuse võrra oled rikkam kindlasti. Ja ära sa Lindemetsa-Rahuste ringi unusta.

Kindlasti keera sisse ka sealsetesse küladesse ning tagasisõiduks vali asfalti asemel läänepoolne kruusatee – Lõu-Kaugatoma tee. Sinna jääb lisaks muule rannailule ka üks sulnis väike majakas. Ilusama ilma korral kannatab sellele rannale ka ööbima jääda.

Seega, kui Saaremaale satud ja sulle tundub, et Angla tuulikud, Panga pank ja Kaali kraater koos Kuressaare lokaalidega on juba nähtud-tehtud teema, siis veeda üks kaunis päev Sõrve säärel.

Meie õhtu lõppes Karujärve kämpingus. Sinna on paigaldatud suur hulk uusi kaheseid ja neljaseid kämpasid ning pargiala on avatud kõikvõimalikele telkijatele, kämperitele, overlanderitele ja niisama hulkujatele, kes mõneks ajaks aja maha tahavad võtta. Saab ujuda, laenutada paate ning saunatada. Ühesõnaga, tüüne chill.